Ce inseamna in ziua de azi, in Romania de azi, sa ai o viata fericita si implinita?
Se pare ca trebuie sa ai un job bine platit, de preferinta intr-o banca, sau in orice caz sa stai in spatele unui birou circa 9-12 ore pe zi.
Sa detii o masina cat mai mare si un apartament aranjat cu rigips, spoturi, accesorii de inox in bucatarie si mobila proaspat luata in rate.
Sa-ti faci concediul vizitand capitale europene impreuna cu consoarta si facandu-ti poze unul altuia langa diferite obiective turistice. Poze care urmeaza a fi postate pe retelele de socializare spre invidia colegilor si cunoscutilor.
Sa achizitionezi un aparat foto performant si sa spui tuturor ca hobby-ul tau e arta fotografica.
Simplu nu? Atunci de ce nu suntem cu totii fericiti si impliniti?
BULLSHIT!
In caz ca dau de fericirea maxima descrisa mai sus se pare ca unii se apuca sa intepe femei cu acul prin autobuz ca sa-si faca viata mai picanta. Apar tot felul de oameni care nu mai au timp sa se gandeasca la ei insisi, la adevaratele dorinte din sufletul lor, la micile placeri ale vietii. Tot felul de obositi de viata care pozeaza in clisee americane, mai nou romanesti, despre fericire.
A mai observat cineva ce aiurea sunt pozele din reclamele pentru credite la banci, sau cele din pliantele supermarketurilor? Niste oameni tineri, frumosi, zambitori si foooooarte fericiti ca urmeaza sa se indatoreze pe urmatoriul deceniu, sau extrem de incantati ca urmeaza sa cumpere carne tocata.
Unde a disparut placerea unui joc de carti pe o patura langa un rau? A unui remi cu amicii la o bere intr-o garsoniera? Placerea unei socializari reale?
Sunt atatia oameni prinsi in vartejul normelor sociale si a dorintelor impuse prin mass-media, incat multi au uitat sa traiasca. E pacat de viata. E pacat de timpul irosit.
E soare afara! Hai sa iesim in parc cu rolele!
Fiecare isi gaseste fericirea subiectiv. In primul rand trebuie sa nu cauti fericirea dupa retetele altora, tu trebuie sa stii cel mai bine ce te face fericit(a) si sa-ti construiesti propria fericire. Pe de alta parte trebuie sa ramai constient(a) ca viata nu poate fi tot timpul un moment fericit indiferent de cat ne zbatem sa obtinem asta.
RăspundețiȘtergere