Am descoperit, cu ceva intarziere e drept, filmul Agora. Interesant, foarte interesant, in special pentru cei care cred ca exista si altceva pe lume in afara de Sfanta Scriptura.
O adunatura de cersetori nespalati s-au adunat sa asculte aberatiile unuia care le oferea cate ceva de mancare. Se pare ca la origini crestinismul este totusi o filosofie buna: sa-ti ajuti aproapele, sa traiasca toti in armonie, pace si iubire. Toate bune si frumoase, dar ce te faci cand adeptii au creier de musca? Pai atunci zici "atacaaaati!!!" si ii lasi sa puna in aplicare singurul lucru la care se pricep, sa ii casapeasca pe cei mai slabi decat ei... Cum e posibil ma ca marii crestini care erau ei pe vremea aia, adica prin anul 300 si ceva e.n., sa umble cu pietre in geanta??? Adica noi credem in bine si iubire si alea alea, da' poate ne iese unu'n cale si ii gasim nod in papura ca sa il omoram cu pietre. Da' noi suntem crestini vere! Cei mai cei.
Se pare ca undeva de-a lungul istoriei s-a intrat intr-un cerc vicios.
Initial crestinii au fost persecutati din varii motive, in principal din motivul ca 95% (probabil mai mult) din populatia existenta la vremea aia nu gandea mai mult decat varful nasului, cauza din care imediat cum aparea unul cu o idee noua toata lumea sarea la gatul lui.
Dupa perioada asta de persecutii, crestinismul a luat amploare, in special din cauza ca se adresa marii mase de sarantoci inculti care erau incantati cu o viata plina de beneficii dupa moarte, cat si cu faptul ca ideea crestinismului e ca toti suntem egali in fata lui Dumnezeu (un fel de comunism mai arhaic), idee pe care ei o intelegeau prin "hai sa-i omoram pe aia cu bani, ca sa avem noi".
In acelasi timp, imparatul roman Constantin I isi da seama ca religia crestina prinde la plebe si da o lege prin care favorizeaza aceasta religie si pe adeptii ei. De asemenea el decide sa le ofere acestora si o carte, ca sa fie clara treaba. In cartea asta, numita mai apoi Biblie, el a adunat "chestii" despre Isus si despre invataturile lui. De ce spun chestii? Pentru ca a scris acolo numai ce a considerat oportun, cat si folositor politicii Imperiului. Ca dovada, apar acum evanghelii, epistole si alte scriei religioase vechi de 2000 de ani care au fost ascunse pentru a tine credinciosii in intunericul lor multiubit.
Dupa ce s-au vazut nepersecutati, ce-au facut crestinii? Pai daca nu mai trebuie sa ne pazim spatele, hai sa ne razbunam. In spiritul credintei, bineinteles! Ok, cine nu e cu noi, nu gandeste ca noi, trebuie sa moara. Da' o moarte nasoala, nu asa... oricum.
Faza e ca toata treaba asta cu religia crestina ne-a tinut creierele incuiate cam...hmmm... cam 2000 de ani.
Si asta nu e tot, nu doar ca a trebuit sa gandim in tipare si sa ne comportam dupa "porunci", dar am STERS CU BURETELE mii de ani de invataturi filosofice, astronomice, matematice, medicale... pentru ca nu erau despre Dumnezeu. Pe principiul "daca eu sunt prea prost sa inteleg ceva inseamna ca trebuie distrus".
Ca sa nu mai vorbesc despre Evul Mediu si vanatoarea de asa zise vrajitoare, femei care invatau oamenii sa se spele ca sa nu-i mai manance paduchii si sa nu mai moara de jeg, chestie care era o EREZIE, bineinteles.
Asta cu femeile si cu viziunea Bibliei despre ele e o alta poveste pentru o alta seara.
...
Mai sunt multe de spus, dar nu vreau sa ma indepartez de la tema initiala, oricum... ma bucur enorm ca traiesc in secolul asta. Voi nu?
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu