A aparut de ceva vreme, in special in randul adolescentilor, o adevarata cultura vampireasca.
Vampirii sunt in general foarte foarte la toate capitolele, dar autorii si regizorii nu s-au pus inca de acord si in privinta "vietii" si a "adevaratei" morti a spectaculosilor domni: unii pot iesi ziua dar stralucesc, altii sunt arsi de lumina soarelui, unii pot fi indepartati cu ajutorul usturoiului si al crucilor, altii doar incatusati cu argint, unii au nevoie de odihna, altii niciodata... si tot asa.
In orice caz, se pare ca mediul informational incearca sa ne obisnuiasca cu ideea existentei acestor fiinte... Mai stii? Poate chiar sunt printre noi. Dar unde dam de ei, fetelor? Ati vrea sa gasiti un vampir din asta, nu? Ar trebui sa fie mai ales pe la noi... prin Transilvania pe-acolo... prin satele alea... stiti voi, pe dreapta, dupa raul ala... exact, in casa aia veche...
Mi se pare ca s-au ridicat sus de tot standardele fetelor din ziua de azi din cauza vampirilor.
Deja toata lumea stie ca un vampir arata absolut bestial, are o
cultura de nu te plictisesti niciodata, este un romantic
innascut, sau renascut, si un gentleman perfect, obisnuit cu "eticheta" secolelor trecute. Plus ca i se pune pata pe cate una si o iubeste pana in panzele albe, cum nu s-a mai vazut de pe vremea romanelor lui Dumas. Plus ca daca ai chef te mai face si nemuritoare.
Poftim! Concureaza cu asta draga domnule nascut in ultimele decenii!
Morala:
Hai pe bune dragelor! Pana la urma nu trebuie decat sa va obisnuiti sa beti putin sange. :)))
Despre orice
blog personal de aberatii
miercuri, 30 mai 2012
joi, 3 mai 2012
Dincolo de religie
Am descoperit, cu ceva intarziere e drept, filmul Agora. Interesant, foarte interesant, in special pentru cei care cred ca exista si altceva pe lume in afara de Sfanta Scriptura.
O adunatura de cersetori nespalati s-au adunat sa asculte aberatiile unuia care le oferea cate ceva de mancare. Se pare ca la origini crestinismul este totusi o filosofie buna: sa-ti ajuti aproapele, sa traiasca toti in armonie, pace si iubire. Toate bune si frumoase, dar ce te faci cand adeptii au creier de musca? Pai atunci zici "atacaaaati!!!" si ii lasi sa puna in aplicare singurul lucru la care se pricep, sa ii casapeasca pe cei mai slabi decat ei... Cum e posibil ma ca marii crestini care erau ei pe vremea aia, adica prin anul 300 si ceva e.n., sa umble cu pietre in geanta??? Adica noi credem in bine si iubire si alea alea, da' poate ne iese unu'n cale si ii gasim nod in papura ca sa il omoram cu pietre. Da' noi suntem crestini vere! Cei mai cei.
Se pare ca undeva de-a lungul istoriei s-a intrat intr-un cerc vicios.
Initial crestinii au fost persecutati din varii motive, in principal din motivul ca 95% (probabil mai mult) din populatia existenta la vremea aia nu gandea mai mult decat varful nasului, cauza din care imediat cum aparea unul cu o idee noua toata lumea sarea la gatul lui.
Dupa perioada asta de persecutii, crestinismul a luat amploare, in special din cauza ca se adresa marii mase de sarantoci inculti care erau incantati cu o viata plina de beneficii dupa moarte, cat si cu faptul ca ideea crestinismului e ca toti suntem egali in fata lui Dumnezeu (un fel de comunism mai arhaic), idee pe care ei o intelegeau prin "hai sa-i omoram pe aia cu bani, ca sa avem noi".
In acelasi timp, imparatul roman Constantin I isi da seama ca religia crestina prinde la plebe si da o lege prin care favorizeaza aceasta religie si pe adeptii ei. De asemenea el decide sa le ofere acestora si o carte, ca sa fie clara treaba. In cartea asta, numita mai apoi Biblie, el a adunat "chestii" despre Isus si despre invataturile lui. De ce spun chestii? Pentru ca a scris acolo numai ce a considerat oportun, cat si folositor politicii Imperiului. Ca dovada, apar acum evanghelii, epistole si alte scriei religioase vechi de 2000 de ani care au fost ascunse pentru a tine credinciosii in intunericul lor multiubit.
Dupa ce s-au vazut nepersecutati, ce-au facut crestinii? Pai daca nu mai trebuie sa ne pazim spatele, hai sa ne razbunam. In spiritul credintei, bineinteles! Ok, cine nu e cu noi, nu gandeste ca noi, trebuie sa moara. Da' o moarte nasoala, nu asa... oricum.
Faza e ca toata treaba asta cu religia crestina ne-a tinut creierele incuiate cam...hmmm... cam 2000 de ani.
Si asta nu e tot, nu doar ca a trebuit sa gandim in tipare si sa ne comportam dupa "porunci", dar am STERS CU BURETELE mii de ani de invataturi filosofice, astronomice, matematice, medicale... pentru ca nu erau despre Dumnezeu. Pe principiul "daca eu sunt prea prost sa inteleg ceva inseamna ca trebuie distrus".
Ca sa nu mai vorbesc despre Evul Mediu si vanatoarea de asa zise vrajitoare, femei care invatau oamenii sa se spele ca sa nu-i mai manance paduchii si sa nu mai moara de jeg, chestie care era o EREZIE, bineinteles.
Asta cu femeile si cu viziunea Bibliei despre ele e o alta poveste pentru o alta seara.
...
Mai sunt multe de spus, dar nu vreau sa ma indepartez de la tema initiala, oricum... ma bucur enorm ca traiesc in secolul asta. Voi nu?
O adunatura de cersetori nespalati s-au adunat sa asculte aberatiile unuia care le oferea cate ceva de mancare. Se pare ca la origini crestinismul este totusi o filosofie buna: sa-ti ajuti aproapele, sa traiasca toti in armonie, pace si iubire. Toate bune si frumoase, dar ce te faci cand adeptii au creier de musca? Pai atunci zici "atacaaaati!!!" si ii lasi sa puna in aplicare singurul lucru la care se pricep, sa ii casapeasca pe cei mai slabi decat ei... Cum e posibil ma ca marii crestini care erau ei pe vremea aia, adica prin anul 300 si ceva e.n., sa umble cu pietre in geanta??? Adica noi credem in bine si iubire si alea alea, da' poate ne iese unu'n cale si ii gasim nod in papura ca sa il omoram cu pietre. Da' noi suntem crestini vere! Cei mai cei.
Se pare ca undeva de-a lungul istoriei s-a intrat intr-un cerc vicios.
Initial crestinii au fost persecutati din varii motive, in principal din motivul ca 95% (probabil mai mult) din populatia existenta la vremea aia nu gandea mai mult decat varful nasului, cauza din care imediat cum aparea unul cu o idee noua toata lumea sarea la gatul lui.
Dupa perioada asta de persecutii, crestinismul a luat amploare, in special din cauza ca se adresa marii mase de sarantoci inculti care erau incantati cu o viata plina de beneficii dupa moarte, cat si cu faptul ca ideea crestinismului e ca toti suntem egali in fata lui Dumnezeu (un fel de comunism mai arhaic), idee pe care ei o intelegeau prin "hai sa-i omoram pe aia cu bani, ca sa avem noi".
In acelasi timp, imparatul roman Constantin I isi da seama ca religia crestina prinde la plebe si da o lege prin care favorizeaza aceasta religie si pe adeptii ei. De asemenea el decide sa le ofere acestora si o carte, ca sa fie clara treaba. In cartea asta, numita mai apoi Biblie, el a adunat "chestii" despre Isus si despre invataturile lui. De ce spun chestii? Pentru ca a scris acolo numai ce a considerat oportun, cat si folositor politicii Imperiului. Ca dovada, apar acum evanghelii, epistole si alte scriei religioase vechi de 2000 de ani care au fost ascunse pentru a tine credinciosii in intunericul lor multiubit.
Dupa ce s-au vazut nepersecutati, ce-au facut crestinii? Pai daca nu mai trebuie sa ne pazim spatele, hai sa ne razbunam. In spiritul credintei, bineinteles! Ok, cine nu e cu noi, nu gandeste ca noi, trebuie sa moara. Da' o moarte nasoala, nu asa... oricum.
Faza e ca toata treaba asta cu religia crestina ne-a tinut creierele incuiate cam...hmmm... cam 2000 de ani.
Si asta nu e tot, nu doar ca a trebuit sa gandim in tipare si sa ne comportam dupa "porunci", dar am STERS CU BURETELE mii de ani de invataturi filosofice, astronomice, matematice, medicale... pentru ca nu erau despre Dumnezeu. Pe principiul "daca eu sunt prea prost sa inteleg ceva inseamna ca trebuie distrus".
Ca sa nu mai vorbesc despre Evul Mediu si vanatoarea de asa zise vrajitoare, femei care invatau oamenii sa se spele ca sa nu-i mai manance paduchii si sa nu mai moara de jeg, chestie care era o EREZIE, bineinteles.
Asta cu femeile si cu viziunea Bibliei despre ele e o alta poveste pentru o alta seara.
...
Mai sunt multe de spus, dar nu vreau sa ma indepartez de la tema initiala, oricum... ma bucur enorm ca traiesc in secolul asta. Voi nu?
sâmbătă, 14 ianuarie 2012
O viata fericita
Ce inseamna in ziua de azi, in Romania de azi, sa ai o viata fericita si implinita?
Se pare ca trebuie sa ai un job bine platit, de preferinta intr-o banca, sau in orice caz sa stai in spatele unui birou circa 9-12 ore pe zi.
Sa detii o masina cat mai mare si un apartament aranjat cu rigips, spoturi, accesorii de inox in bucatarie si mobila proaspat luata in rate.
Sa-ti faci concediul vizitand capitale europene impreuna cu consoarta si facandu-ti poze unul altuia langa diferite obiective turistice. Poze care urmeaza a fi postate pe retelele de socializare spre invidia colegilor si cunoscutilor.
Sa achizitionezi un aparat foto performant si sa spui tuturor ca hobby-ul tau e arta fotografica.
Simplu nu? Atunci de ce nu suntem cu totii fericiti si impliniti?
BULLSHIT!
In caz ca dau de fericirea maxima descrisa mai sus se pare ca unii se apuca sa intepe femei cu acul prin autobuz ca sa-si faca viata mai picanta. Apar tot felul de oameni care nu mai au timp sa se gandeasca la ei insisi, la adevaratele dorinte din sufletul lor, la micile placeri ale vietii. Tot felul de obositi de viata care pozeaza in clisee americane, mai nou romanesti, despre fericire.
A mai observat cineva ce aiurea sunt pozele din reclamele pentru credite la banci, sau cele din pliantele supermarketurilor? Niste oameni tineri, frumosi, zambitori si foooooarte fericiti ca urmeaza sa se indatoreze pe urmatoriul deceniu, sau extrem de incantati ca urmeaza sa cumpere carne tocata.
Unde a disparut placerea unui joc de carti pe o patura langa un rau? A unui remi cu amicii la o bere intr-o garsoniera? Placerea unei socializari reale?
Sunt atatia oameni prinsi in vartejul normelor sociale si a dorintelor impuse prin mass-media, incat multi au uitat sa traiasca. E pacat de viata. E pacat de timpul irosit.
E soare afara! Hai sa iesim in parc cu rolele!
Se pare ca trebuie sa ai un job bine platit, de preferinta intr-o banca, sau in orice caz sa stai in spatele unui birou circa 9-12 ore pe zi.
Sa detii o masina cat mai mare si un apartament aranjat cu rigips, spoturi, accesorii de inox in bucatarie si mobila proaspat luata in rate.
Sa-ti faci concediul vizitand capitale europene impreuna cu consoarta si facandu-ti poze unul altuia langa diferite obiective turistice. Poze care urmeaza a fi postate pe retelele de socializare spre invidia colegilor si cunoscutilor.
Sa achizitionezi un aparat foto performant si sa spui tuturor ca hobby-ul tau e arta fotografica.
Simplu nu? Atunci de ce nu suntem cu totii fericiti si impliniti?
BULLSHIT!
In caz ca dau de fericirea maxima descrisa mai sus se pare ca unii se apuca sa intepe femei cu acul prin autobuz ca sa-si faca viata mai picanta. Apar tot felul de oameni care nu mai au timp sa se gandeasca la ei insisi, la adevaratele dorinte din sufletul lor, la micile placeri ale vietii. Tot felul de obositi de viata care pozeaza in clisee americane, mai nou romanesti, despre fericire.
A mai observat cineva ce aiurea sunt pozele din reclamele pentru credite la banci, sau cele din pliantele supermarketurilor? Niste oameni tineri, frumosi, zambitori si foooooarte fericiti ca urmeaza sa se indatoreze pe urmatoriul deceniu, sau extrem de incantati ca urmeaza sa cumpere carne tocata.
Unde a disparut placerea unui joc de carti pe o patura langa un rau? A unui remi cu amicii la o bere intr-o garsoniera? Placerea unei socializari reale?
Sunt atatia oameni prinsi in vartejul normelor sociale si a dorintelor impuse prin mass-media, incat multi au uitat sa traiasca. E pacat de viata. E pacat de timpul irosit.
E soare afara! Hai sa iesim in parc cu rolele!
Ghid pentru Noul An
Tocmai am gasit o lectura extrem de potrivita cu inceputul noului an.
SANATATE
1. Bea multa apa.
2. Ia un mic dejun de rege, un dejun de print si o cina de cersetor.
3. Mananca mai multa mancare care creste in copaci si in plante si mai putin din cea care este manufacturata .
4. Traieste cu cei trei 3 E : Energie, Entuziasm si Empatie.
5. Gaseste putin timp ca sa meditezi.
6. Joaca-te mai des.
7. Citeste mai multe carti decat ai citit in 2011.
8. Aseaza-te, in liniste,cel putin 10 minute in fiecare zi.
9. Dormi cel putin 7 ore.
10. Fa exercitii fizice, mergi in fiecare zi timp de 10 pana la 30 de minute si mergand, surade.
PERSONALITATE
11. Nu-ti compara viata cu a celorlalti. N-ai nici o idee cum poate fi viata lor.
12. Evita gandurile negative, sau lucrurile pe care nu le poti controla. Investeste mai degraba energia in momentul prezent.
13. Nu face prea mult. Cunoaste-ti limitele.
14. Nu-ti pierde pretioasa ta energie in discutii fara rost.
15. Viseaza mai des cu ochii deschisi.
16. Invidia este o pierdere de timp. Tu ai deja tot ceea ce iti trebuie.
17. Uita problemele din trecut. Nu rememora celorlalti erorile trecutului. Asta o sa ruineze fericirea din prezent.
18. Viata este prea scurta pentru a o risipi detestand.
19. Impaca-te cu trecutul tau ca sa nu-ti ruineze prezentul.
20. Nimeni nu are grija de fericirea ta, decat tu insati.
21. Fii constient ca viata este o scoala si ca tu esti aici pentru a invata. Problemele fac pur si simplu parte din curriculum-ul tau, ele apar si dispar ca ora de algebra, dar lectiile pe care le vei invata sunt pentru toata viata.
22. Surade si razi cat mai des posibil.
23. Nu trebuie sa castigi fiecare cearta. Accepta sa fii in dezacord.
SOCIETATE
24. Telefoneaza cat mai des prietenilor sau trimite-le mail-uri.
25. In fiecare zi, da ceva bun cuiva.
26. Iarta atat cat este posibil.
27. Petrece timp cu oamenii mai in varsta si cu cei mici.
28. Incearca sa faci cel putin trei persoane sa surada, in fiecare zi.
29. Ce gandesc ceilalti despre tine nu este treaba ta.
30. Serviciul tau nu va avea grija de tine cand vei fi bolnav. Prietenii tai, DA. Pastreaza legatura.
VIATA
31. Comporta-te bine !
32. Arunca tot ce nu este util, pastreaza ce este frumos sau vesel.
33. Natura vindeca totul.
34. Fie vorba de o situatie buna sau rea, ea se va schimba.
35. Putin conteaza cum te simti, scoala-te, imbraca-te si prezinta-te.
36. Ce este mai bun, urmeaza sa ti se intample.
37. Cand te trezesti dimineata, multumeste ca esti in viata.
38. Forul tau interior este intotdeauna fericit. Deci, Fii fericit !
1. Bea multa apa.
2. Ia un mic dejun de rege, un dejun de print si o cina de cersetor.
3. Mananca mai multa mancare care creste in copaci si in plante si mai putin din cea care este manufacturata .
4. Traieste cu cei trei 3 E : Energie, Entuziasm si Empatie.
5. Gaseste putin timp ca sa meditezi.
6. Joaca-te mai des.
7. Citeste mai multe carti decat ai citit in 2011.
8. Aseaza-te, in liniste,cel putin 10 minute in fiecare zi.
9. Dormi cel putin 7 ore.
10. Fa exercitii fizice, mergi in fiecare zi timp de 10 pana la 30 de minute si mergand, surade.
PERSONALITATE
11. Nu-ti compara viata cu a celorlalti. N-ai nici o idee cum poate fi viata lor.
12. Evita gandurile negative, sau lucrurile pe care nu le poti controla. Investeste mai degraba energia in momentul prezent.
13. Nu face prea mult. Cunoaste-ti limitele.
14. Nu-ti pierde pretioasa ta energie in discutii fara rost.
15. Viseaza mai des cu ochii deschisi.
16. Invidia este o pierdere de timp. Tu ai deja tot ceea ce iti trebuie.
17. Uita problemele din trecut. Nu rememora celorlalti erorile trecutului. Asta o sa ruineze fericirea din prezent.
18. Viata este prea scurta pentru a o risipi detestand.
19. Impaca-te cu trecutul tau ca sa nu-ti ruineze prezentul.
20. Nimeni nu are grija de fericirea ta, decat tu insati.
21. Fii constient ca viata este o scoala si ca tu esti aici pentru a invata. Problemele fac pur si simplu parte din curriculum-ul tau, ele apar si dispar ca ora de algebra, dar lectiile pe care le vei invata sunt pentru toata viata.
22. Surade si razi cat mai des posibil.
23. Nu trebuie sa castigi fiecare cearta. Accepta sa fii in dezacord.
SOCIETATE
24. Telefoneaza cat mai des prietenilor sau trimite-le mail-uri.
25. In fiecare zi, da ceva bun cuiva.
26. Iarta atat cat este posibil.
27. Petrece timp cu oamenii mai in varsta si cu cei mici.
28. Incearca sa faci cel putin trei persoane sa surada, in fiecare zi.
29. Ce gandesc ceilalti despre tine nu este treaba ta.
30. Serviciul tau nu va avea grija de tine cand vei fi bolnav. Prietenii tai, DA. Pastreaza legatura.
VIATA
31. Comporta-te bine !
32. Arunca tot ce nu este util, pastreaza ce este frumos sau vesel.
33. Natura vindeca totul.
34. Fie vorba de o situatie buna sau rea, ea se va schimba.
35. Putin conteaza cum te simti, scoala-te, imbraca-te si prezinta-te.
36. Ce este mai bun, urmeaza sa ti se intample.
37. Cand te trezesti dimineata, multumeste ca esti in viata.
38. Forul tau interior este intotdeauna fericit. Deci, Fii fericit !
marți, 27 decembrie 2011
...de inceput
Ok, toata lumea are blog... vorbesc serios. Daca am ajuns si eu sa fac unul inseamna ca TOATA lumea are blog. Bunnn... Asta e un text de incercare, sa vad cum arata in pagina. Aberatiile vor veni pe parcurs. Aberatii proprii si personale pe care le voi scrie mai mult pentru descaracare psihica si mai putin, spre deloc, pentru atragerea cititorilor, traficului sau a ce mai incearca lumea sa atraga prin bloguri.
Acestea fiind spuse, public postarea sa vad ce a iesit. :)
Acestea fiind spuse, public postarea sa vad ce a iesit. :)
Abonați-vă la:
Postări (Atom)